Õli hobuse söödalisandina ei ole kasvatajale või asjaarmastajale uudiseks. Selgitame järgnevalt, miks on kanepiseemneõli hobuse kehale ja vaimule kasulik ning miks peaksid kasvatajad just kanepiseemneõli eelistama teistele taimsetele õlidele.

Taimsed õlid ja rasvhapped – keeruliselt ja lihtsalt

Alustame sellest, et levinud arusaam, nagu hobuse toidulisandina sobib mistahes taimne õli, ei pea paika. Nii nagu inimesed, ei sünteesi ka hobused oomega-6 ja oomega-3 rasvhappeid ise ning need tuleb saada toidust. Seejuures on oluline neid manustada tasakaalus, kuna liiga palju oomega-6’te tekitab põletikku.

Kanepiõli sisaldab 76% PUFA, 54% LA ja 17% ALA rasvhappeid ja nende n-6:n-3 suhe on 3:1. Võrdluseks on rapsiõlil see suhe 2:1 ja maisiõli n-6:n-3 suhe on 56:0. Samal ajal on just maisiõli kõige tavalisem söödalisandina kasutatav õli, milles sisalduva n-6 üleküllust seostatakse põletikuliste protsessidega ja negatiivse mõjuga kardiovaskulaar tervisele. Rapsi- ja linaseemneõli ei sisalda piisavalt SDA ja GLA rasvhappeid, mis on LA ja ALA bioloogilised metaboliidid. LA ja ALA ebatõhusa -6 desaturaasi kõrvalproduktideks muundumise tõttu on kanepiõli, võrreldes rapsi- ja linaseemneõliga eelistatum rasvhapete allikas.

Ah, mida? Lihtsalt väljendades on kanepiseemneõlis rasvhapped nii inimese kui hobuse organismile võrreldes teiste taimsete õlidega kõige sobivamas tasakaalus.

Parem tervis, rohkem energiat ja läikiv karv

Toidulisandina on kanepiõli hobustele oluliseks energiaallikaks. Mahe kanepiseemne õli, jahu või graanulid varustavad organismi GLA ja antioksüdantidega, mis vähendavad lihasväsimust. Kuna meie õli on kõrge kvaliteediga kasutatakse seda võrreldes teiste taimsete õlidega ligi poole vähem. Tänu lihaste glükogeeni varude säästmisele paraneb looma vastupidavus. Suuremate koormustega treeningute ajal leevendab kanepoõli atsideemiat ja vähendab metaboolse soojuse tootmist. Võrreldes teravilja söödaga soodustab kanepiõli alternatiivse energiaallikana hobuste rahulikumat käitumist ja vähendab agressiivsust. Kanepiõli kasulikkuse nimekiri hobuse organismile ja tervisele on pikem ning huvi korral on võimalik leida internetist vastavaid artikleid.

Kanepiseemneõli, -jahu ja -graanulite soovitatavad kogused hobustele

  • Hea tervise juures olevad hobuste ja varssade päevane kogus on 200g
  • Kurnatud ja valulike lihastega väiksemakaaluliste ponide päevane kogus on 250-500g
  • 500g-1kg on soovitatav kogus väga kurnatud, vigastatud, väiksemakaalulistele hobustele.